Özel Activa Polikliniği
button whatsapp

Vücuttaki dokulara rengini veren çeşitli kromofor adı verilen pigmentler bulunmaktadır. Cilde ve kıllara koyu rengi veren melanin pigmentidir. Cilde uygulanan lazer ışını selective phptothermolysis (seçici fototermoliz) prensibi ile melanin miktarı az olan dokuların arasından geçerek sadece melanin açısından zengin ve daha koyu renkli olan kıl gövdesi tarafından emilir. Aşırı ısınan kıl gövdesi ısıyı kıl köküne iletir ve kıl kökünü tahrip etmek suretiyle tekrar kıl üretme kabiliyetini yok eder veya kısıtlar. Aşırı ısınan kıl gövdesinin çevre dokulara zarar vermesini engellemek için işlem sırasında cilt soğuk hava veya soğutucu gaz püskürtülerek soğutulur.

Vücudumuzdaki kıllar anagen, katagen ve telogen denilen çeşitli oluşum evrelerinde bulunurlar. Anagen fazı aktif büyüme evresi olarak adlandırılır. Bu evrede kıl büyümüş ve cilt üzerinde görünür durumdadır. Kıl kökünde bol miktarda su ve tuz bulunmaktadır, kıl gövdesi papilla adı verilen kıl köküne bağlıdır. Dolayısıyla anagen (aktif büyüme) evresinde olan kıllara Lazer Epilasyon uygulandığında, kıl gövdesinde bulunan melanin maddesini gören lazer ışınları burada oluşan yüksek ısının iletilmesiyle papillayı tahrip edecek ve kalıcı epilasyon sağlanacaktır.

Herhangi bir zamanda kişiden kişiye değişmekle birlikte vücuttaki kılların bölgeye göre % 10 - % 20’si aktif büyüme evresindedir. Bu nedenle tedavinin tamamlanması için belli periyotlarla tekrarlanan seanslara ihtiyaç duyulur. Genellikle vücut bölgelerinde lazer epilasyon seans aralıkları 6 – 8 hafta, yüz bölgesinde 4 – 6 haftadır. Tedavi, uygun cilt yapısına sahip bireylerde ortalama 4 – 8 seansta tamamlanmaktadır. Her bireyde anagen evresinde bulunan lazer ışınlarından etkilececek kıl oranının farklı olması sebebiyle etkin lazer epilasyon sonuçları için gerekli lazer epilasyon seans sayısı da birbirinden farklı olabilmektedir.

Koyu cilt yapısına sahip bireylerde seans sayısı daha fazla kalıcı epilasyon başarı oranı daha düşük olabilmektedir. Lazer epilasyon prensip olarak çok ince, kızıl, beyaz ve sarı kıllara etki etmez. Siyah ve kahverengi kıllara rengini veren eumelanin lazer ışınlarını yoğun bir şekilde emerken, sarı ve kızıl kıllara rengini veren pheomelanin lazer ışınları tarafından görülmez. Seçici fototermoliz prensibinin temeli budur.

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Bilgi Formu
 1. Invalid Input
 2. Adınız ve Soyadınız(*)
  Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
 3. Telefon(*)
  Lütfen telefonunuzu yazınız.
 4. E-Posta Adresiniz(*)
  Lütfen e-posta adresinizi yazınız.
 5. Invalid Inputİletişim

Özel Activa Polikliniği
Uçbağlar Mah. Yunus Emre Cad.
Kanalboyu Apt. No:33/A 
Battalgazi / Malatya

0422 323 8086 - 0422 211 3444
line-address

1000 sola karakterler