Özel Activa Polikliniği
button whatsapp

PQage Gençlik Peelingi

Hakkımızda

Dr. Asude Camcı


Dr. Asude CAMCI
Medikal Estetik Hekimi

1971 Malatya doğumlu olup İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1994 yılında mezun olmuştur. 17 yıl Kamu da görev yapmıştır. 2003 yılında Sağlık Bakanlığı Medikal Estetik Hekimliği Sertifikası almıştır. Bu tarihte Malatya'da lazer epilasyon uygulamaları yapmaya başlamıştır.

2005 yılında açılan Activa Güzellik Merkezi'nin kurucu üyesidir. 

Lazer, antiaging, botox, dolgu, prp, mezoterapi, ozon tedavisi konusunda yurt içi ve yurt dışı çok sayıda kongre ve seminerlere katılmıştır.

Halen Özel Activa Polikliniği'nin mesul müdürlüğünü ve medikal estetik alanında doktorluk görevini aktif olarak sürdürmektedir.

 


 

Hacamat Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hacamattan Önce

Hacamat aç karnına yapılır; Takribi 3 saat öncesi yeme içme bırakılır.
Tok karnına yapılan hacamat bir çok hastalığa neden olur.
Vücutta takribi 6-7 litre kan olup yemekten sonra takribi 3-4 litre kan sindirim işlemini gerçekleştirmek için görevlendirilir. Bu durumda kan basıncı düşmesi ve kan dolaşım hızının yavaşlaması nedeniyle hacamat ile toksik maddeleri temizlemek zorlaşır. Hatta zararlı bile olur.
Çünkü; tokluk halinde kan, karın boşluğunda göllendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesi zayıflamıştır. Böyle durumlarda hacamat yapılınca beyne, kalbe ve diğer hayati hormon ve enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşerek, felç, enfarktüs gibi kalıcı rahatsızlıkların çıkmasına neden olur.
Asgari 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmaz.
Zira hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat daha faydalıdır.


Hacamattan Sonra

Asgari iki saat kadar bir şey yenilmemelidir. Hacamattan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalarla geçirmek hacamatın faydasını artırır.
12-24 saat sonra duş alınabilir. Duştan hemen sonra yara izlerinin olduğu bölgeye zeytinyağı veya kantaron yağı sürülmesi, yaraların çabuk iyileşmesi ve iz kalmaması bakımından çok fayda sağlar.
Hacamat dan sonra sirkeli su veya bal şerbeti içmek çok faydalıdır. Zira her iki gıdanın ortak özelliği damar açıcı olmasıdır.
Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olup kan dolaşım hızını yavaşlatır. Bu nedenle asgari 24 saat öncesi ve mümkünse 48 saat sonrası hayvansal gıda perhizi yapılır.

Hacamatın Faydaları

hacamat 01Hacamat istisnasız kan ile alakalı hastalıkların tamamını iyiyleştirmede yardımcı bir tedavi yöntemidir.

Akciğer kanı temizler, kalp kanı pompalar, karaciğer ise glikojen depolanması, kırmızı kan hücrelerinin üretimi, plazma ve protein sentezi, hormon üretimi ve detoksifikasyon ayrışma dahil olmak üzere vücutta daha bir çok alanda işlevi vardır. Dalak ve böbrekler birer süzgeç gibi kanı süzmeye ve toksik maddeleri dışarıya idrar veya diğer yollarla atmaya yarar. Eğer bu organların çalışmasını sağlayan besleyen kılcal damarlar tıkanırsa organlar da görevini aksatmaya başlar. Damarlada dolaşan kan koyu ve toksik oran olarak normalin üstüne çıktığında kanla alakalı organlar başta olmak üzere vücut alarm vermeye başlar ve hastalıklar baş gösterir.


Hacamatın Başlıca Faydaları

 • Kılcal damarlardaki tıkanıklığı açar.
 • Kan ve dokulardaki gaz ve toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Doğal kortizonu artırır. Bu veri klinik çalışmalar ile ispatlanmıştır. Bu da hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını hatta ağrıların yok olmasını sağlamaktadır.
 • Kaslardaki sertliği ve ödemi çözer.
 • Kan üretiminden sorumlu organları uyarır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.
 • Ağrıları gidermede yan etkisi olmayan etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Bel tutulması, eklem ağrısı, baş ağrısı, bel-boyun fıtığı ve kireçlenmeye bağlı ağrıları giderir.
 • Kaygı bozukluğu, depresyon ve korkulara karşı etkilidir.
 • Dalak ve karaciğer hastalıklarını tedavisinde yardımcıdır.
 • Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Tansiyon rahatsızlığı olanlar açlık oruçları ve bağırsak temizlikleri yaptıkları takdirde tansiyon hiç bir yan etkisi olmadan kontrol altına alınır.
 • Kılcal damar tıkanıklıkları ve kalp damar rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Zehirlenmeye karşı etkilidir.
 • Aklı, hafızayı ve anlayışı artırır. Dikkati arttırır.
 • Çıban, sivilce, kist ve tümöre iyi gelir.
 • Akupunktur tekniğinde olduğu gibi deri üzerinde, beyin ile organlar arası iletişimi sağlayan enerjiyollarındaki akımı düzenler.
 • Kafadan düzenli hacamat unutkanlığı önler, hafızayı güçlendirir.
 • Özellikle çocuk yaşlarında kafadan hacamat beyin kapasitesini maksimum kullanma yönünde yardımcıdır.


Nitric Oxide (NO) Salınımı

Sistematik ismi Oxide-Nitrogen olarak anılan Nitrogen Monoxide diye de bilinen Nitric Oxide, vücutta üretilen ancak hayat tarzı ve kötü beslenme sonucu üretimi azalan, bunun yanında normal seviyesinde hastalıklarla savaşmaya yetmeyebilen bir maddedir.

 • Yüksek kan basıncı ve damar sertliğiyle savaşır.
 • Kalp krizi ve felç riskini azaltır.
 • Kan dolaşımının kontrolüne yardımcı olur.
 • Bir takım kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemek amacıyla bağışıklık sistemi tarafından kullanılır.
 • Eklem iltihaplarından kaynaklanan ağrı ve şişliklere karşı etkilidir.
 • Erkeklerde ve kadınlarda cinsel duyuların güçlenmesinde gerekli bir element.
 • Şizofreni dahil bir çok hastalığın tetikleyicisi, öğrenmeyi ve ezberlemeyi kolaylaştıran bir maddedir.
 • Obezite, hızlı kilo alma, yediklerini yakamama sorunlarının çözümünde etkindir.
 • Bağışıklık sistemini düzenlemede etkilidir.

İnsan vücudu çok güzel bir şekilde programlanmış olup nerdeyse insanın hasta olması için bu sistemi bilerek ve sürekli olarak tahrip etmeye uğraşması gerekir. Çok yeme, hızlı yeme, hareketsizlik, çok çeşitli yeme insanın hastalanmasına neden olan en önemli faktörlerdir. Nedeni ne olursa olsun bağışıklık sisteminin zayıflamasında ilk etkilenen organlar karaciğer, böbrekler ve bağırsaklardır. Özellikle sırttan uygun noktalardan yapılan hacamat karaciğer temizliğinde çok büyük katkı sağlar.


Hacamatın Kalp Damar Hastalıklarına Etkisi

 • Düzenli hacamat yaptıran kişilerde damarlarda plaklar oluşmaz ve tıkanıklık olmaz.
 • Damar tıkanıklığı şikayeti olan bir kişi 1 seansta 40 yıllık toksinlerden kurtulmayı beklememelidir.
 • Asgari 1 ay arayla 4-5 seans hacamat ve en az 1 seans sülük gereklidir.
 • Hacamat seansları 1 hafta arayla olabilir.


Hacamatın Unutkanlık Üzerine Etkisi

 • Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı tedavisinde hacamat etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Aslında unutkanlık diye bir şey yoktur. Hatırlayamama sorunu vardır.
 • Hafıza kaydı beynin arka kısmında gerçekleşir. Hayal, düşünce, analitik muhakeme, hesap kitap ise beynin ön lobunda gerçekleşir.
 • Unutkanlık dediğimiz hatırlayamama sorunu beyinde hatırlamaya çalıştığımız nesnelerin kayıtlı olduğu hücreleri besleyen kan damarlarının toksik maddelerle dolu olmasından, kan dolaşımının zayıf olmasından kaynaklanır.
 • Hacamat ile unutkanlık tedavisi; İlk üç seans tarama hacamatı yapılır.
 • 4. seanstan sonra hacamat sadece kafadan yapılır. Tam bir unutkanlık tedavisi için arka arkaya tarama hacamatlarından sonra ara vermeden üç dört seans daha kafadan hacamat yapılması gerekebilir.

Hacamat Hangi Sıklıkla Yapılır?

Sağlıklı kişiler; Dünyaca ünlü tıp dünyasının dehası İbni Sina, Tıbbın Kanunu adlı kitabında sağlıklı insanların yılda 2 veya 3 kez hacamat yaptırmaları gerektiğini söylemiştir. Bu rakam takribi 1000 yıl önce söylenmiştir. O zamanlarda insan yaşantısı tamamen doğaldı. Şimdi ise yediğimiz içtiğimiz herşey ilaçlardan ve hormonlardan ibarettir. Örneğin renklendirici kullanılmış meyve suları, veya arı kullanılmadan yapılan ballar, ciğerlerimize soluduğumuz egzoz dumanları, klorlu içme suları, ne olduğu belirsiz salam, sosis, sucuk türleri gibi vs... Bu durumda her mevsim başı hacamat ile insanlar ancak sağlığını koruyabilirler.

Vücudunda ciddi rahatsızlığı olan insanlar ayda 1 kez olmak şartıyla 5 veya 7 seans hacamat yaptırarak maksimum faydayı görebilirler. Kronik rahatsızlığı olan hastalarda 10-15-20 günde bir ara vermeden yapılan hacamatlar kişinin sağlığını tehlikeye sokar. Bu sebeple en az ayda bir yapılması önerilir.

Ciddi boyutlara ulaşmamış hafif dereceli hastalıklarda 2-3 seansla, bazen tek seansla sonuç alınabilmektedir. Bu yüzden her zaman en güzel hacamat, hasta olmadan önce ve zamanında yapılan hacamattır.

Hacamatın Tarihi

Kanın deri altından çekilmesi prensibine dayanır.

Müslümanlar tarafından bu tedaviye hacamat denir. Durgun, fazlalık içeren kan ve aşırılığa yol açan enerjiyi, durağanlaşmış, hastalık yapan vücut sıvılarını dışarı çekmek için cilde vantuz uygulanmasıdır. Genellikle, cam bardakla yapılır; tarihte, kemik, boynuz, bambu ile de yapılmıştır.

Cupping Doğu’da hem de Batı’da yayılan inanılmaz derecede eski ve evrensel bir uygulamadır. Dünyanın tüm yerli halkları ve ilkel şamanistik uygulamalarda, vücudun hastalıklarını ve sakatlıklarını emme üzerinden tedavi eden uzmanlaşmış şamanlar vardı.

Doğuda, Çin en az beş bin yıl boyunca tedavi noktaları sanatını uygulamıştır. Tui Na masaj, akupunktur ve yakı, Cupping ile bölgesel noktaların tedavisi sonrasında aktive olan organlar tespit edilmiştir. Hacamat, durgunlukları ve aşırılıkları rahatlatmak için akupunktur noktalarına uygulanır.

Batıda, kupa terapisi Mısır’da doğmuştur. M.Ö. 1550 yılında yazılmış Ebers Papirüs’te, by tedaviden bahsedilmiştir. Eski Mısırlılar hemen her hastalık için cupping therapy’de çare aramışlardır.

Hipokrat ve Galen cupping terapinin sadık savunucuları ve kullanıcıları olmuşlardır. Ünlü Yunanlı tarihçi ve hekim Herodot, (M.Ö.413) şunları yazmıştır: “Cupping ile çizerek vücut kusurlu maddeden arınma imkanına sahip, aynı zamanda ağrı azalması, iltihabın azalması, zayıf bünyenin güçlendirilmesi; başdönmesi ve bayılma eğiliminin kaldırılması, yüzeye doğru oturmuş durgunlaşmış kusurlu maddenin uzaklaştırılması. Bunlar ve daha birçok benzer hastalıklar, cupping (kupa) uygulaması ile rahatlar. ”

Eski Yunanlılar ve Romalılardan itibaren Alexandrians, Bizanslılar ve Persler kupa terapisini kullandılar. Cupping Batıda önemli ve popüler bir tedavi yöntemidir.

Batıda, hacamat 20. yüzyıla kadar, alternatif ve halk tabanlı kaldı. Modern çağın, çözüm olmayan, yan etkileri çokça olan ilaç tedavilerinden sonra kupa terapisi, akupunkturcu ve diğer bütüncül sağlık uygulayıcıları tarafından sonuçları itibarı ile yüz güldürücü olduğu için keyifle uygulanmaktadır. Bu antik tekniğin heyecan verici değişiklikleri, yağlı kupa masajı ile birleştirildiğinde omurga ve eklemlerde mucizevi iyileşmeler görülebilmektedir.

Hacamat, sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade kan fazlalığının vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan genel bir tedavi yöntemidir. Eskiden yaygın olarak "hacamat bıçağı" veya "hacamat zembereği" denilen bir aletle uygulanan bu yöntem, bugün yerini enjektörle kan almaya bırakmıştır. Hacamat bıçağı, tarak biçiminde, vücutta bir sıra çizik meydana getiren bir alettir. Bir yüzünde birçok yarık bulunan bakır bir kutu içinde tetikli bir zembereğe bağlı olan bıçaklar, düğmesi basılınca zembereğin boşalmasıyla yarıklardan dışarı fırlar ve vücutta çizikler meydana getirir. Bardak vb. bir şeyle çizikler üzerinden kan çekilir. Bir cins sülük de bu iş için kullanılmaktadır. Sülük vücudun ağrıyan bölgelerine konularak kanı emmesi sağlanır.
Hangi araç ve metodla olursa olsun önemli olan kan aldırmaktır.

PQage Gençlik Peelingi

İletişim

Özel Activa Polikliniği
Uçbağlar Mah. Yunus Emre Cad.
Kanalboyu Apt. No:33/A 
Battalgazi / Malatya

0422 323 8086 - 0422 211 3444
line-address

1000 sola karakterler