Özel Activa Polikliniği
button whatsapp

PRP Tedavisi Nedir?

PRP İngilizce “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. PRP tedavisi özellikle son birkaç yılda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir. Başlangıçta daha çok kozmetik ve anti-aging amaçlı kullanılmış olsada son dönemlerde özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlanmaktadır.

PRP yöntemi ile trombositten zengin plazma elde edilir ve eklenen ilaçla trombositler aktive edilir. Böylece trombositlerin içerdikleri büyüme faktörlerinin açığa çıkması amaçlanır.  Uygulandığı bölgedeki yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların hücrelerini uyararak o bölgedeki iyileşmenin hızlandırılması amaçlanır. PRP ‘nin özellikle diz kireçlenmelerinde görülen kıkırdak zedelenmeleri ve aşınmalarında kullanılmaktadır.


PRP Nasıl Uygulanır?

Tedavi edilecek bölgeye göre 1-3 ml kadar, bir kez yada belli aralıklarla 2-3 kez enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Diz kireçlenmelerinde diz eklemi içine birer ay arayla üç kez uygulanır. Tenisçi dirseği, aşil tendiniti, omuz tendon yırtılmaları gibi durumlarda ise genelde birer ay arayla 2 enjeksiyon uygulanmaktadır.


PRP Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

  • Diz kireçlenmeleri
  • Dizde kıkırdak hasarlanmaları
  • Kıkırdak aşınmaları
  • Tenisçi dirseği, golfçü dirseği
  • Omuz tendon romatizmaları ve yırtıkları
  • Aşil tendiniti
  • Sporcularda tendinitler

PRP Tedavisi

İletişim

Özel Activa Polikliniği
Uçbağlar Mah. Yunus Emre Cad.
Kanalboyu Apt. No:33/A 
Battalgazi / Malatya

0422 323 8086 - 0422 211 3444
line-address

1000 sola karakterler