Özel Activa Polikliniği
button whatsapp

Üst göz kapağı estetiği

Üst göz kapağında zamanla düşme, sarkma ve kırışıklıklar olabilir veya yapısal olarak göz kapağı çekik ve düşük olabilir. Görme alanı daralan hasta, bu durumu ifade ederken üst dış kadran ve kaş hizasında işaret ve başparmak arasına alıp sündürdüğü gözkapağı derisini göstererek bundan kurtulmak istediğini görmesini engellediğini ifade eder.

Üst göz kapağı ameliyatlarında fazla ve sarkan deri muz şeklinde çizilerek kesilip çıkarılır. Kesi izleri göz kapağının doğal çizgilerinin arasına rahatlıkla gizlenebilir.

Ameliyat lokal anastezi+sedasyon altında yapılabilir, ortalama her iki üst göz kapağını düzeltmek 1 saat sürer. Ameliyattan hemen sonra buz uygulaması şişliğin oluşmasını azaltır. İlk gün hastanın gözlerini açık tutmaması, televizyon izlememesi, bilgisayar kullanmaması, okumaması kısaca gözlerini fazla yormaması önerilir. Böylece amaçlanan açma kapama hareketini mümkün olduğunca kısıtlayıp yaranın daha çabuk kapanmasını sağlamaktır. Göz kapağı derisi çok ince, cilt altı doku oldukça gevşek olduğundan şişme ve ödem görülmesi olağandır. Oluşan şişlik 48 saatte maksimuma ulaşır ve sonrasında aynı hızla iner,  8-10. gün kaybolur. Burada önemli olan bu operasyonun yaklaşık 1-1,5 ay sonra sonuç verdiğinin hastaya en başından belirtilmesi gerektiğidir. Böylece hastamızın şişliklerden dolayı operasyonun başarısız olduğu şeklindeki yersiz endişeye kapılması engellenir.

Hasta lens kullanıyor ise temizliğe dikkat edilmesi şartı ile lens kullanmasına izin verilir.8-9. Günlerde ise hafif makyaj yapılabilir.

 

Alt göz kapağı estetiği

Alt göz kapağında yer alan yağ dokusu zamanla üstündeki yumuşak doku desteği ve deri bariyerini aşarak deriyi dışarı doğru itebilir (fıtıklaşma) ve yer çekiminin etkisiyle deri aşağı doğru sarkabilir. Bu durum halk arasında torbalanma olarak ifade edilir ve kişiye olduğundan daha yaşlı ve yorgun, uykusuz, bitkin bir görünüm katar. Operasyon izleri kirpiklerin hemen altına gizlenir. Operasyon özellikle alt göz kapağında güçlü sedasyon veya genel anastezi altında gerçekleştirilir.

 

Göz Kapağı Ameliyatına Detaylı Yaklaşım

Göz kapaklarının yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yer. Yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince derili olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda neredeyse kaçınılmaz. Etraflarında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler de göz kapaklarını etkiliyor.

Estetik ameliyatlar her zaman için büyük bölgeleri kapsayacak şekilde olmaz. Kimi ameliyatlar çok küçük müdahaleler gerektirir. Tıpkı estetik göz kapağı ameliyatı gibi. Göz kapağı estetiği hem kısa sürede yapılır, hem de etkileri ve izleri oluşturmaz. Yaş ilerledikçe kaş yapısı sarkar ve kaş ile birlikte üst göz kapağı derisinde bollaşma ve aşağı doğru sarkma oluşur. Alt göz kapaklarında ise deride bollaşma, kırışıklık ve göz altı torbalarının belirginleşmesi meydana gelir. Blefaroplasti ameliyatları üst ve alt göz kapaklarının estetik ameliyatıdır ve gerektiği taktirde kaş kaldırma veya alın germe ile birlikte yapılır. Ameliyat, üst göz kapağında kıvrım çizgisi üzerinden, alt göz kapağında kirpiklerin hemen altından girilerek yapılır, bu sayede ameliyat izleri belirgin değildir ve gizli kalır.

Blefaroplasti ameliyatları genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Üst göz kapağı estetiği ameliyatı 40 dakika ve alt göz kapağı ameliyatı ise 1 saat sürer. Ameliyattan sonra aynı gün eve dönülebilir. Rahatsız edici bir şekilde ağrı şikayeti oluşturmaz. Göz kapaklarında ameliyatın etkisinden kaynaklanan şişlik ve morarma oluşur ve 5-7 gün içinde azalır ve geçer. Ameliyattan 4 gün sonra uçak yolculuğu yapılabilir ve 1 hafta sonra işe dönülebilir.
 
Ameliyattan 1 hafta önce, mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan dinamik çizgilerin tekrar oluşmasını engellemek ve bu kasların ameliyat öncesi gevşemesini sağlamak üzere botoks uygulaması yapılır. Göz kapağı ameliyatlarını genellikle lokal ya da genel anestezi altında hastanede de yapılır. Ameliyat 1 saat kadar sürer.
 
Cerrahi müdahale sarkan dokudan uygun bir deri parçasını ve torbaları oluşturan yağ kitlelerini çıkarmaktan ibarettir. Üst göz kapaklarında kesiler sonradan belli olmayacak şekilde kapak kıvrımından yapılır. Alt göz kapağında ise ameliyat izi kirpiklerin dibinden yapılır. Çıkarılacak deri miktarı hasta oturur pozisyonda iken dikkatle işaretlenir ve her iki göz kapağından işaretlenen deri fazlalığı çıkarıldıktan sonra her iki göz kapağındaki yağ torbalarının fazla kısmı çıkarılır. Kesiler dikildikten sonra ameliyata son verilir.

Ameliyat sonrası gözler nemli gazlı bez ile kapatılarak 1-2 saat kapalı tutulur ve üstüne buz konur. Bu ileride oluşacak şişliği ve morluğu azaltır.

Blefaroplasty düşünen kişinin atacağı ilk adım deneyimli bir plastik cerrah seçmektir. Sizi muayene ettikten sonra cerrah, yaş, derinin durumu ve diğer fiziksel ve tıbbi etkenler gibi, ameliyat kararını etkileyecek değişkenleri tartışacaktır.

Genç kişilerde blefaroplasty genellikle sadece kapak altındaki yağ dokusunu uzaklaştırmak için kullanılır. Daha ileri yaştakilerde deri tonusunun kaybı fazla derinin de uzaklaştırılmasını gerektirecektir. Bazı kişilerde kaşların ve şakağın düşmesi, göz kapağı cerrahisinden alınacak sonucu olumsuz yönde etkileyebilir. Cerrahınız bu durumda kaş kaldırma, alın germe yapılmasını önerebilir. Görmeyi ve gözyaşı oluşumunu engelleyen veya azaltan göz sorunlarının ameliyat öncesi saptanması önemlidir. Bu durumların kapak ameliyatı öncesi bir göz uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Her yıl yüzlerce blefaroplasty başarıyla uygulanmaktadır. Yine de cerrahinin muhtemel riskleri ve blefaroplastiyle ilgili özel komplikasyonlar hakkında bilgilendirilmiş olmanız gerekir. Enfeksiyon veya kan birikmesi gibi komplikasyonlar nadirdir.

 


 

Estetik ve Plastik Cerrahi

İletişim

Özel Activa Polikliniği
Uçbağlar Mah. Yunus Emre Cad.
Kanalboyu Apt. No:33/A 
Battalgazi / Malatya

0422 323 8086 - 0422 211 3444
line-address

1000 sola karakterler