Özel Activa Polikliniği
button whatsapp

Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi Sonrası BakımSaç ekimi hastanede yatmayı gerektirmediği için ekim sonrası hasta evine gidebilir.

  • Ekim yapılmış olan alan herhangi bir pansuman ile kapatılmayıp açıkta bırakılmaktadır.
  • Bu nedenle bu bölgenin 1 hafta boyunca herhangi bir yere sürtünmesinden veya travmaya maruz kalmasından sakınılmalıdır. Bu süre içinde kalabalık otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarına ya binilmemeli ya da binilmek zorunda ise dikkatli olunmalıdır. Yine ilk 1 hafta boyunca kasket, şapka, bone gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır.
  • Saç ekimini takip eden ilk 2 gün alın ve yüz bölgesinde şişme olmaması için yarı oturur vaziyette uyunması gerekmektedir. Uyku sırasında saç ekilen bölgenin yastık ya da çarşaflara değmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. İlk 1 – 2 gün boyunca ayakkabı bağlamak, vs gibi nedenlerle öne eğilmekten kaçınılmalıdır.
  • Saç ekimini takip eden ilk gün boyunca alkollü içecek kullanılmamalıdır.
  • Ameliyattan 48 saat sonrasına kadar Aspirin ve kan sulandırıcı diğer ilaçlar, ayrıca Omega-3 alınmamalıdır. Eğer ağrı kesici, ödem önleyici ilaçlar ve antibiyotik yazıldıysa bunlar reçeteye uygun olarak kullanılmalıdır.

İlk pansuman ve ilk yıkama

Greft verici alan yani başın arka ve yan tarafları ameliyat sonrası bir pansumanla kapatılmaktadır. Saç ekimini takip eden ilk gün bu bölgede sızıntılar olabilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Saç ekiminin ertesi günü kontrol ve pansuman için gelinir. İlk yıkama saç ekimini takip eden 24 – 48 saat içinde yapılır. Bu, cerrahın tercihine bağlıdır, eğer cerrah ilk yıkamayı 48. saatte yapmaya karar verdi ise ertesi günkü bu ilk kontrolde sadece greft verici alanın pansumanı yapılır. Eğer ilk yıkamanın 24. saatte yapılmasına karar verildi ise hem ilk yıkama hem de de greft verici alanın yıkaması ve ilk pansumanı yapılır.

İlk yıkama, ekim alanı henüz çok taze olduğu için şampuan ile değil, köpüren antiseptik bir madde ile yapılır ve hastaya yıkamayı nasıl yapacağı açıklanır. Daha sonraki yıkamalar gün aşırı hastanın kendisi tarafından yapılır.

Saç ekiminin ertesi gününden itibaren saç ekilmiş alanda greftlerin üzerinde kabuklar oluşur. Bu kabuklar 10 gün civarında, tekrarlanan yıkamalarla birlikte kendiliğinden düşer. Kabukların kendiliğinden düşmesi beklenmeli ve kesinlikle tırnakla kazınıp düşürülmeye çalışılmamalıdır. Greftlerin alındığı alan ise 4 – 5 gün civarında iyileşir.

Ekilen saçların büyük bir bölümü ekildikten 7 – 10 gün sonra geçici olarak dökülmeye başlar. Dökülme süreci 1 ay kadar sürebilir. Bu normal bir durumdur, buna ''şok dökülme'' adı verilir. Dökülen bu saçların tamamı bir kaç ay sonra çıksa da, bu dökülme süreci, ekimden bir süre sonra yapılan Minoxidil kullanımı ya da saç ekimi sırasında yapılan PRP uygulaması ile sınırlandırılabilir ve saçların tekrar çıkma süreci kısaltılabilir.

Ekilen tüm saçların çıkması ve kesin sonucun görülmesi 9 – 12 ay kadar bir süre alır.

FUE tekniğinin en büyük avantajı, saç köklerinin alındığı alanda yara izi bırakmamasıdır.

 

Saç Ekimi

Saç Dökülmesi ve Saç Bakımı

İletişim

Özel Activa Polikliniği
Uçbağlar Mah. Yunus Emre Cad.
Kanalboyu Apt. No:33/A 
Battalgazi / Malatya

0422 323 8086 - 0422 211 3444
line-address

1000 sola karakterler